A Richter amerikai kereskedelmi partnere, az AbbVie pénteki bejelentése szerint az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) engedélyezte a Vraylar (kariprazin) alkalmazását antidepresszánsok kiegészítő terápiájaként a major depressziós zavar (MDD) kezelésére felnőtteknél. A hatékonyságot és a tolerálhatóságot az AbbVie által benyújtott klinikai adatok igazolták.
A kariprazine nevű hatóanyagot a Richter kutatói fejlesztették ki, és ez a magyar központú gyógyszergyártó legfontosabb készítménye. Az Egyesült Államokban eddig már három indikációban engedélyezték, mostantól ez újabb terápiás területtel egészül ki. Így értelemszerűen a termék amerikai forgalma is megugorhat (enélkül is évi 20-25 százalékkal nőtt), amely után a Richter közel 20 százalékos részesedést kap, ami tiszta üzemi profitként jelenik meg a könyvekben.
A bejelentés hordereje kifejezetten nagy, hiszen az FDA engedélyével a Vraylar jelenleg az egyetlen antidepresszáns, amelyet az Egyesült Államokban engedélyeztek a depresszió leggyakoribb formáinak (MDD és az I-es típusú bipoláris zavarhoz társuló depressziós epizódok) egyszerre való kezelésére. A piac nem kicsi, az MDD-tünetek minden ötödik amerikai felnőttet érintenek.
Az AbbVie az idén 2,2 milliárd dollár forgalmat vár a készítménytől, ha sikerül, akkor körülbelül 407 milliót fizetnek a magyar cégnek, ami a pénteki keresztárfolyam alapján 156 milliárd forint, és az idei évi értékesítésben az MDD-kezelés még nem is szerepel. Jó hír továbbá, hogy az AbbVie a csúcsértékesítési évre 4 milliárdos célt lőtt be, ami a friss bejelentés szerint máris módosításra szorul, az MDD-terápiás területtel kiegészülve a Vraylarból a rekordévben (a várakozások szerint 2027-ben) a korábbi célértéknél is több fogyhat.
Az, hogy a Vraylar bevethető lesz antidepresszánsok kiegészítő kezelésében, azért fontos, mert ha a depresszió egyes tünetei egy antidepresszáns szedése mellett is fennállnak, akkor egy más típusú gyógyszer – azaz kiegészítő kezelés – hozzáadása a meglévő kezeléshez segíthet – olvasható az AbbVie közleményében.
„Amikor a cariprazine fejlesztésének korai szakaszában voltunk, arra összpontosítottunk, hogy olyan vegyületet tervezzünk, amely a mentális betegségek tünetegyüttesét lefedi, és a dopamin D3 receptorra hat – mondta dr. Greiner István, a Gedeon Richter kutatási és fejlesztési igazgatója. – Bár a skizofrénia és a bipoláris mániás, valamint vegyes epizódok voltak az első indikációk az amerikai piacon, nagy örömünkre szolgál, hogy a cariprazine a major depressziós zavarban (antidepresszáns kiegészítéseként) is bizonyít.”
A Vraylart érintő szintlépésről szintén pénteken írt Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. A kilátásokról megjegyezte:
A GlobalData előrejelzése szerint 2029-re a Vraylar 741 millió dolláros értékesítést ér el az MDD-piacon az Egyesült Államokban, az öt fő európai piacon, Japánban és Kanadában. Ha valóban így alakul, a Richter minimum 120 millió dollár (46 milliárd forint a jelenlegi árfolyamon számolva) további jogdíjra számíthat az AbbVie-től, amely a 2029-re várható tiszta EBITDA mintegy 15-20 százalékát teheti ki.
A szakértő úgy látja, hogy a jóváhagyás 280 forinttal (kb. 3 százalék) növelheti a cég a jelenlegi (12 hónapos), 10 475 forintos célárát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.